Ukraiński dowódca odpowiedzialny za zbrodnie podczas II wojny odnaleziony w USA

Prokuratura Krajowa poinformowała, że w związku ze śledztwem dotyczącym zabicia mieszkańców wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin na Lubelszczyźnie oraz spalenia tych wiosek zażąda tymczasowego aresztu dla Michaela K. oraz wystąpi do USA o wydanie mężczyzny.

– Ze zgromadzonych dowodów wynika, że żyjący obecnie w USA Michael K. to dowódca Ukraińskiego Legionu Samoobrony, który przeprowadził pacyfikację wsi na Lubelszczyźnie – powiedział w rozmowie z AP prokurator Robert Janicki z Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu.

Michael K. miał wydać 23 lipca 1944 r. podległym sobie żołnierzom Ukraińskiego Legionu Samoobrony rozkaz zabicia mieszkańców wsi Chłaniów, Kolonii Chłaniów i Kolonii Władysławin oraz spalenia tych wiosek. W trakcie pacyfikacji zginęły 44 osoby.

Z nieoficjalnych informacji “Rzeczpospolitej” wynika, że Stany Zjednoczone przychylą się do tego wniosku ze względu na zatajenie przez Michaela K. w 1949 r. służby w SS podczas starań o wyjazd do USA oraz o obywatelstwo tego kraju.

Podejrzany został odnaleziony w 2013 r. przez dziennikarza AP, który ustalił, że mężczyzna żyje w Minneapolis. Pomógł mu w tym brytyjski farmaceuta Stephen Ankier zajmujący się amatorsko tropieniem nazistów. Od tego momentu IPN pracował nad ustaleniem jego tożsamości.

AP, PAP, wp

Leave a Reply