Szef MSZ Witold Waszczykowski z wizytą w USA

Witold Waszczykowski

O wizycie szefa MSZ Witolda Waszczykowskiego, która odbędzie się w środę, poinformował szef biura rzecznika prasowego MSZ Jakub Wawrzyniak. Według niego polski minister spotka się z sekretarzem stanu USA Rexem Tillersonem.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez dyrektora biura rzecznika prasowego MSZ Waszczykowski ma przedstawić stronie amerykańskiej priorytety Polski. Celem wizyty będzie również omówienie perspektyw współpracy sojuszniczej w ramach NATO oraz współpracy dwustronnej dotyczącej m.in. bezpieczeństwa, gospodarki, energetyki i innowacji.

W przekazanej mediom zapowiedzi Jakub Wawrzyniak podkreślił, że wizyta szefa polskiej dyplomacji w Stanach Zjednoczonych to “dowód wysokiej intensywności dialogu politycznego” pomiędzy naszymi krajami wobec “szczególnych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa regionalnego Europy Środkowej i Wschodniej”.

Poprzednio Waszczykowski był w Stanach Zjednoczonych w drugiej połowie marca; głównym celem tamtej wizyty był udział w spotkaniu Globalnej Koalicji do walki z tzw. Państwem Islamskim oraz promocja polskiej kandydatury na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019.

Na początku marca, szefowie dyplomacji Polski i USA rozmawiali telefonicznie. Jak informował wówczas polski MSZ, Tillerson potwierdził “trwałość więzi transatlantyckich i sojuszniczych zobowiązań, a także zaangażowania USA w działania na rzecz bezpieczeństwa Europy i naszego regionu”.

PolishUpdate

Leave a Reply