Republikanie nie są w stanie wybrać spikera Izby

Kevin McCarthy

Republikanie nie są w stanie wybrać spikera Izby. Spory i podziały w Partii Republikańskiej uniemożliwiają wybór nowego lidera. Lider większości republikańskiej w Izbie Reprezentantów Kevin McCarthy, typowany na nowego spikera niższej izby Kongresu, wycofał w czwartek swą kandydaturę.

McCarthy ogłosił w czwartek, że nie jest odpowiednią osobą na stanowisko przewodniczącego Izby i wycofuje swą kandydaturę. Zaproponował, by odłożyć głosowanie na później oraz by dotychczasowy spiker John Boehner pozostał dłużej na stanowisku.

Komentatorzy mówią o kryzysie w przywództwie Partii Republikańskiej, która nie jest w stanie zarządzać swymi coraz bardziej podzielonymi szeregami.

McCarthy to 50-letni kongresmen z Kalifornii, który był do tej pory postrzegany jako niemal pewny następca Boehnera, który po czterech latach na tym najważniejszym na Kapitolu stanowisku ogłosił dwa tygodnie temu rezygnację. McCarthy wycofał swą kandydaturę pod presją najbardziej konserwatywnych Republikanów. Tej samej, liczącej około 40 osób grupy związanej z Ruchem Tea Party, która wymusiła dymisję na Boehnerze. Ci kongresmeni zagrozili, że nawet jeśli partia nominuje McCarthy’ego, to oni nie poprą go w kluczowym głosowaniu plenarnym, planowanym dotychczas na 29 października.

Boehner, który miał zakończyć pracę jako spiker 30 października zapewnił w czwartek, że pozostanie na stanowisku tak długo, aż zostanie wybrany jego następca. Jednocześnie, jak podał “Washington Post”, zwrócił się do kongresmena Paula Ryana, kandydata na wiceprezydenta USA z 2012 roku, by kandydował na spikera Izby. Ryan dotychczas twierdził, że nie jest tym zainteresowany.

bk/PolishUpdate

logo-GPL

Nissan-300

nasza-unia-250px

 

Leave a Reply