Pożegnalne przemówienie prezydenta Baracka Obamy

We wtorek 10 stycznia wieczorem prezydent Barack Obama wygłosił pożegnalną przemowę w salach wystawienniczych McCormick Place w Chicago. Odchodzącego z urzędu prezydenta wysłuchało przeszło 20 tysięcy ludzi zgromadzonych w McCormick.

Barack Obama na miejsce pożegnania wybrał Chicago gdyż uważa je za swoje rodzinne miasto, tu poznał swoją żonę, założył rodzinę i tutaj zaczęła się jego kariera polityczna.
W trwającym prawie godzinę przemówieniu Obama mówił o kierunku, w którym jego zdaniem powinien zmierzać kraj, solidarności i nierównościach społecznych, rasowych i ekonomicznych, zasadach działania demokracji. Wśród swoich największych zasług wymenił reformę zdrowia, uruchomienie mechanizmów, które rozruszały gospodarkę i przemysł samochodowy, porozumienie nuklearne z Iranem, otwarcie nowego rozdziału w stosunkach dyplomatycznych z Kubą, oraz wprowadzenie małżeństw homoseksualnych.

Prezydent wspomniał strzelaniny w Orlando i Saint Barnardino oraz wybuchy na mecie maratonu w Bostonie, a także schwytanie Osamy bin Ladena. Część przemówienia poświęcił żonie Michelle, która jak powiedział prezydent jest jego największym przyjacielem, córkom, z których jest najbardziej dumny i viceprezydentowi Joe Bidenowi.
W przemówieniu prezydent wymienił też prezydenta – elekta Donalda Trumpa w kontekście sprawnego przekazanie władzy. Mówiąc o imigrantach prezydent wymienił Polaków, Włochów i Irlandczyków. Swoją przemowę zakńczył słowami: “Yes We Can. Yes We Did. Yes We Can.”

MPE

Leave a Reply