Meksykańscy turyści wybierają Kanadę

Amerykańska gospodarka może w 2017 roku stracić nawet 1,6 miliarda dolarów w związku ze spadkiem liczby turystów z Meksyku odwiedzających USA – informuje “Forbes”.

Eksperci zajmujący się branżą turystyczną, cytowani przez “Forbes” twierdzą, że w związku z antyimigrancką retoryką Donalda Trumpa, planami budowy muru na granicy USA z Meksykiem oraz oskarżeniami rzucanymi pod adresem Meksykan przez Trumpa w czasie kampanii wyborczej (obecny prezydent USA określał imigrantów z Meksyku mianem “gwałcicieli” i “handlarzy narkotyków”), spada zainteresowanie wyjazdami turystycznymi do USA wśród przedstawicieli meksykańskiej klasy średniej.

Jednocześnie wśród Meksykanów rośnie popularność Kanady, jako miejsca spędzania wakacji. W czerwcu 2016 roku premier Kanady Justin Trudeau zapowiedział wprowadzenie ruchu bezwizowego dla obywateli Meksyku co doprowadziło do wzrostu liczby turystów z tego kraju w Kanadzie o 16 proc. Po wprowadzeniu przez Kanadę ruchu bezwizowego w grudniu 2016 roku, liczba odwiedzających z Meksyku wzrosła w tym kraju aż o 82 proc.

W tym samym czasie liczba Meksykanów, udających się do USA, spadła o 9 proc. mimo osłabienia dolara względem meksykańskiego peso, co w przeszłości napędzało amerykańską branżę turystyczną.

W 2015 roku USA odwiedziło 18,4 miliona Meksykanów. W tym roku eksperci spodziewają się spadku odwiedzin obywateli Meksyku w Stanach Zjednoczonych o 7 proc. Jeśli do tego dojdzie amerykańska gospodarka straci ok. 1,6 mld dolarów – wynika z szacunków firmy Tourism Economics.

“Forbes” przypomina, że jedno na dziewięć miejsc pracy w USA związane jest z branżą turystyczną (to szacunki US Travel Association).

Żródło: rp.pl

Leave a Reply