GP: Najszybszy karykaturzysta świata w Nowym Jorku

Najszybszy karykaturzysta świata w Nowym Jorku. Szczepan Sadurski, znany karykaturzysta, rysownik i satyryk pokazał kilkadziesiąt swoich prac podczas wystawy w klubie Amber na Greenpoincie. Atrakcją spotkania była możliwość zamówienia karykatury, którą artysta, jak przystało na najszybszego w tym fachu na świecie, błyskawicznie wykonywał na miejscu.

Szczepan Sadurski pojawił się w Nowym Jorku między innymi dzięki staraniom szefa klub Amber, Janusza Skowrona i Konrada Laty, kierującego amerykańskim wydaniem „Super Expressu”. Artysta będący w latch 80-tych najczęściej publikowanym rysownikiem tygodnika „Szpilki”, z humorem opowiadał nowojorskiej Polonii o swojej karierze, która zaczęła się w 1979 roku, w „Świecie Młodych”. Debiutując na łamach prasy Sadurski miał zaledwie 14 lat. Później przyszły właśnie „Szpilki” i publikacje w dziesiątkach tytułów w prasie polskiej i zagranicznej. Artysta w ciągu swojej kariery wykonał około 40 tys. karykatur. Jest nie tylko jednym z najpłodniejszych polskich rysowników, ale też jednym z najszybszych na świcie. Jedną karykaturę potrafi wykonać w ok. 30 sekund.

DSCN0743

Publiczność zgromadzona w gościnnym klubie Amber na Greenpoincie mogła się o tym przekonać na własne oczy obserwując jak rysownik na miejscu wykonuje szybkie karykatury dla chętnych widzów.

DSCN0748

Na wystawie zgromadzono kilkadziesiąt prac Szczepana Sadurskiego, stanowiących zarówno satyryczne rysunki publikowane w prasie jak i humorystyczne portrety znanych w Nowym Jorku Polaków. Rozpoznać na nich można było m.in. redaktor naczelną „Kuriera Puls”, Zofię Kłopotowską, Janusza Skowrona, Michała Urbaniaka, prezesa Fundacji Kościuszkowskiej Johna Micgiela i wielu innych.

DSCN0756

Szczepan Sadurski jest także pomysłodawcą Partii Dobrego Humoru, której legitymacje można otrzymać m.in. w Nowym Jorku. Nie jest to jednak sprawa łatwa. Członkostwo w tym ekskluzywnym klubie kosztuje trzy uśmiechy dziennie. Partia liczy już około 4 tys. członków na całym świecie. Tylko w Armenii zapisało się do niej 120 osób.

DSCN0752

Znakiem rozpoznawczym partii jest papierowy wieżowiec, którego model każdy może ściągnąć sobie z internetu i samodzielnie złożyć w domu.

DSCN0757

Członkowie i sympatycy partii często fotografują go później w różnych znanych miejscach. Wieżowiec pojawił się już m.in. w centrum Manhattanu, przed Taj Mahal w Indiach, w Chicago, Kazachstanie, Barcelonie, Peru, czy w Moskwie.

DSCN0744

Praca satyrycznego rysownika nie zawsze spotyka się wyłącznie z sympatią. Artysta opowiadał m.in. o problemach jakie miał z przedstawicielami Adama Małysza, który w swoim czasie był jednym z częstszych bohaterów jego prac. Przedstawiciele słynnego skoczka narciarskiego dawali do zrozumienia, że przed publikacją chcą „konsultować” rysunki z jego podobizną i grozili sądem. Sprawa nie trafiła jednak na wokandę gdyż specjaliści od prawa prasowego przekonali ich w końcu, że to co robi Sadurski jest całkowicie zgodne z prawem.

DSCN0745

Innym razem artystę oskarżono, że swoimi rysunkami i dowcipami przyczynił się do pobicia czarnoskórego studenta w Polsce. Domagającemu się odszkodowania mężczyźnie podczas procesów w kilku instancjach pomagali między innymi przedstawiciele Fundacji Helsińskiej. Wszystkie procesy, łącznie z rozprawą w Sądzie Najwyższym Sądu, wygrał ostatecznie Szczepan Sadurski.

DSCN0746

www.greenpointpl.com

logo-GPL

nissan_2

nasza-unia-250px

nissan_3

Leave a Reply