Demonstranci żądają zeznania podatkowego Trumpa

W Chicago, Nowym Jorku, Waszyngtonie i w wielu innych miastach USA odbyły się w sobotę wielotysięczne marsze, których uczestnicy domagali się aby prezydent Trump opublikował swoje zeznania podatkowe z ostatnich lat. Trump twierdzi, że ta sprawa nikogo nie interesuje.

Organizatorzy tzw. “marszy podatkowych”, które odbyły się w ponad 150 miastach USA chcieli zwrócić uwagę na fakt, iż Trump odmawia ujawnienia swojej “historii podatkowej”.

Marsze odbyły się 15 kwietnia, kiedy tradycyjnie upływa termin składania federalnych zeznań podatkowych. Protesty przebiegły spokojnie, jedynie w Berkeley, w Kalifornii, doszło do starć zwolenników i przeciwników Donalda Trumpa i policja aresztowała 9 osób.

W Nowym Jorku uczestnicy marszu zebrali się w Parku Bryanta, po czym przeszli Szóstą Aleją do Parku Centralnego. Niesiono m. in. olbrzymiego nadmuchiwanego koguta, który miał jaskrawo pomarańczową fryzurę przypominającą charakterystyczną fryzurę prezydenta.

W Waszyngtonie ponad 1500 demonstrantów zebrało się przed gmachem Kapitolu, gdzie przemawiali do nich członkowie Kongresu, po czym przeszli pod pomnik Lincolna.

Podczas kampanii wyborczej Trump twierdził, że nie może ujawnić swoich zeznań podatkowych ponieważ są one badane przez Federalny Urząd Skarbowy. Teraz utrzymuje, że ta sprawa nie interesuje opinii publicznej.

IRS zaprzeczył twierdzeniu prezydenta i zakomunikował, że nic nie stoi na przeszkodzie publikacji zeznań, nawet jeśli są one badane.

BK

Leave a Reply