Bitcoin zaczyna rok z przytupem

Bitcoin

1000 dolarów – tyle należy zapłacić obecnie za birtcoina. Wirtualna waluta zaczęła 2017 rok od wzrostów. Jej wartość jest obecnie drugą najwyższą w historii notowań.

Miniony rok to pasmo sukcesów bitcoina. Przed rokiem za jedną wirtualną walutę należało zapłacić około 380 dolarów. Przez 12 miesięcy wartość bitcoina regularnie powiększała się, aby przez rok wzrosnąć o blisko 130 proc. W końcówce roku waluta zbliżyła się do wartości tysiąca dolarów, a w Nowy Rok przebiła psychologiczną barierę osiągając kolejny kamień milowy.

Jak podaje Marketwatch obecna wycena bitcoina jest najwyższa od listopada 2013 roku, kiedy to waluta kosztowała ok. 1150 dolarów. Serwis szacuje też, że to nie koniec wzrostów, a w 2017 roku za wirtualny pieniądz trzeba będzie płacić nawet 3 tys. dolarów. Oznaczałoby to niemal trzykrotny wzrost od najwyższego poziomu.

Eksperci przyczyn zwiększenia wartości wirtualnej waluty szukają m.in. we wzroście niepewności na światowych rynkach. Wśród wyjaśnień pojawia się też rosnący popyt na bitcoina ze strony Chin, których władze walczą z odpływem kapitału.

Bitcoin to wirtualna waluta, po raz pierwszy wprowadzona do obiegu w 2009 r. Jej pomysłodawcą jest anonimowa osoba kryjąca się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. W praktyce jest to darmowy program komputerowy, po którego instalacji użytkownik otrzymuje własny adres, tzw. wirtualny portfel.

Źródło: Market Watch

PolishUpdate

Leave a Reply