Aresztowani w Chicago będą mogli skorzystać z darmowych adwokatów na posterunkach policji

Jak ogłosił we wtorek Prezes sądów powiatu Cook Timothy C. Evans, w Chicago powstał nowy program który pozwoli osóbom aresztowanym, na swobodny dostęp do adwokatów na komisariatach policyjnych.

Obecnie, zgodnie z przepisami Sądu Okręgowego powiatu Cook, większość aresztowanych w Chicago pozostaje bez reprezentacji prawnej aż do momentu przesłuchania w sprawie kaucji. “W oczach prawa, do momentu udowodnienia winy, każdy jest niewinny,” powiedział w swoim oświadczeniu Sędzia Timothy C. Evans. “Każdy zasługuje na dostęp do wymiaru sprawiedliwości. Zawsze, przed rozmową z kimkolwiek, najpierw powinna być możliwość skontaktowania się z adwokatem.”

Zgodnie z nowym rozporządzeniem, aresztowani w Chicago będą mieli dostęp do obrońcy od 8 rano do 4 po południu przez pięć dni w tygodniu. Adwokaci i wolontariusze z First Defense Legal Aid, którzy zaoferowali stosunkowo niskie stawki za swoje usługi, będzą dostępni “po godzinach” w ciągu tygodnia oraz w weekendy. Informacje z numerami telefonów adwokatów publicznych, oraz adwokatów i wolontariuszy z FDLA, mają wkrótce pojawić się na wszystkich chicagowskich posterunkach policji.

Prokurator Powiatu Cook, Kimberly Foxx poparła wcześniej nową inicjatywę. “Legalność systemu sprawiedliwości polega na ochronie praw konstytucyjnych ludzi, którzy się z nim stykają,” w oświadczeniu powiedziała Kimberly Foxx.

bk

Leave a Reply