104-latka z Polski nie opuszcza żadnych wyborów

Po długiej kampanii wyborczej dziś w USA dzień głosowania. Weźmie w nim udział między innymi Rose Orbach, 104- letnia emigrantka z Polski.

Rose Orbach, którą prezentuję w dzisiejszym wydaniu “New York Times”, mieszka na Bayside, na Queensie. Do głosowania w wyborach prezydenckich w USA pójdzie już po raz 16.

Z poprzednich głosowań można wnioskować, że Rose Orbach i tym razem poprzez demokratów.

Urodzona w 1911 roku obowiązkowa wyborczyni, wyemigrowała z Polski wkrótce po II wojnie światowej. Obywatelstwo amerykańskie otrzymała w 1955 roku, a głosować zaczęła rok później. Od tego momentu nie opuściła żadnej elekcji.

Dla Orbach ważne jest to, że jej osobisty głos brany jest pod uwagę, że może wyrazić swój pogląd bez obawy o prześladowania, co po wyjeździe z Polski było dla niej nowością.

“W Polsce był całkowicie inny system” – mówi cytowana w “New York Timesie” Orbach. “Szczególnie dla Żydów, którzy nie byli traktowani tak jak wszyscy inni. Zawsze byli poniżej” – dodaje wyborczyni.

Kiedy Orbach znalazła się z “żelazną kurtyną” i w 1956 roku wzięła udział w głosowaniu w USA poczuła się zupełnie inaczej.

“Byłam jedną ze wszystkich. Byłam Żydówką, ale mogłam nacisnąć przycisk. Miałam swoje poglądy, ale byłam traktowana dobrze, niezależnie od wszystkiego” – dodaje Rose Orbach.

www.greenpointpl.com

logo-GPL

nasza-unia-250px

Adobe Photoshop PDF

Leave a Reply